روغن موتور در زمستان

برای زمستان، رانندگان ماشین یا موتورسیکلت مجبور نیستند موتور را با روغن مخصوص پر کنند. اگر قبلاً از روغن چند درجه ای با طبقه بندی 5W30 یا 10W40 استفاده می کنید، موتور شما برای مناطق سردسیر در اروپای مرکزی به خوبی آماده است.

روغن‌های موتور با ویسکوزیته دینامیکی 5 وات تا 35- درجه سانتی‌گراد و روغن‌های با قدرت 10 وات تا 30- درجه سانتی‌گراد محافظت می‌کنند. روغنهای موتور با 0 وات روان کننده کافی موتور را حتی در دمای 40- درجه سانتیگراد خارج می کنند. بنابراین اگر قصد ندارید وارد سردترین مناطق جهان شوید، ماشین شما باید به خوبی برای زمستان آماده باشد.
آنچه باید در نظر داشته باشید:
کلاس ویسکوزیته و روغن موتور 6000 مورد نیاز موتور خودرو توسط سازنده مشخص می شود. شما فقط باید موتور را با روغن کلاس ویسکوزیته ای که برای آن تایید شده است پر کنید. در غیر این صورت نمی توان فشار روغن مورد نیاز را در موتور ایجاد کرد. فشار بیش از حد می تواند باعث اضافه بار و آسیب به مهر و موم موتور شود. موتور ممکن است نشت کند و روغن ممکن است خارج شود. فشار بسیار کم منجر به روانکاری ناکافی در محفظه موتور می شود که منجر به افزایش سایش می شود.
با این حال، توصیه می شود در شرایط بسیار سرد، بلافاصله با سرعت کامل خودرو را رانندگی نکنید. روغن همیشه در دماهای سرد کمی غلیظ تر است و باید در حین کار گرم شود تا به تمام نقاط روغن کاری برسد. با این حال، این اتفاق در چند کیلومتری رخ می دهد. در چند کیلومتر اول دور موتور نباید از 2500 دور در دقیقه بیشتر شود. ماشین‌های سواری گاهی اوقات هنوز نیاز به تعویض فصلی روغن دارند، زیرا روغن‌های چند درجه را تحمل نمی‌کنند. در زمستان باید روغن مونورید مناسب برای زمستان پر شود.
تفاوت روغن موتور و فرمهای خاص
تعداد زیادی از مشتریان خصوصی عمدتاً به روغن چند درجه برای خودروها نیاز دارند. با این حال، چندین فرم خاص مانند روغن‌های HTHS و روغن‌های Low SAPS وجود دارد که می‌خواهیم آن‌ها را توضیح دهیم. علاوه بر این، روغن موتور در موتور سیکلت، تراکتور و خودروهای قدیمی نیز مورد نیاز است. این خصوصیات نیز در زیر توضیح داده شده است.

روغن کم مصرف
روغن های کم مصرف از روغنهای موتور و روغن دنده ایرانول با ویسکوزیته کم (سنتتیک یا نیمه مصنوعی) و افزودنیهای ویژه تشکیل شده اند که خواص روانکاری را بهبود می بخشد. در موتور، تلفات اصطکاک مکانیکی کم را تضمین می کنند و در نتیجه باعث صرفه جویی در سوخت می شوند. بسته به سبک رانندگی، این می تواند منجر به صرفه جویی 1٪ -6٪ شود. اینکه یک موتور می تواند روغن کم مصرف را تحمل کند یا خیر، در مشخصات سازنده بیان شده است. اگر موتور خروجی 0 وات یا 5 وات داشته باشد، می توان آن را با روغن کم مصرف کار کرد.
روغن موتور برای خودروهای قدیمی
قدیمی تایمرها با صفحات H اغلب به روان کننده های خاصی نیاز دارند که قابل تعمیم نیستند. در این مورد، اجازه دهید کارشناسان بخش فناوری کاربردی ما به شما توصیه کنند تا به روغن اشتباه اعتماد نکنید. به طور کلی، اتومبیلهای قدیمی به ندرت به روغن های چند درجه ای استفاده می شود. اولدتایمرها معمولاً فقط در تابستان رانندگی می شوند، بیش از 5000 کیلومتر در سال رانندگی نمی کنند و مبدل کاتالیزوری ندارند. برخی از خودروهای کلاسیک حتی فیلتر روغن ندارند.
بقایای احتراق در ظرف روغن گیربکس و روغن موتور جدید رسوب می کند. اگر روغنهای آلیاژی با مواد پراکنده و شوینده در این موتورها پر شوند، رسوبات حل شده و وارد مدار روغن می شوند. افزایش ساییدگی و آسیب موتور از پیامدهای آن است. روغن های مدرن برای موتورهای قدیمی بسیار نازک هستند و افزودنیها می توانند مواد آب بندی مانند آستینهای چرمی، مهر و موم چوب پنبه ای و حلقه های آب بندی نمدی را نیز خشک کنند. اینها دیگر نمی توانند روان کننده را به دام بیاندازند، که به نوبه خود باعث نشت روغن از محفظه موتور می شود. بنابراین انتخاب روغن موتور مناسب تابع تعدادی متغیر است.
خودروهای کلاسیک جدیدتر که کمتر از 30 سال عمر دارند معمولا روغنهای چند درجه مدرن را تحمل می کنند. با این حال، قبل از خرید روغن باید خود را در مورد روغن توصیه شده مطلع کنید.

مخلوط کردن روغن موتور
اساساً روغن موتورهای سازنده های مختلف، مهم نیست که روغن مصنوعی یا معدنی باشد، می توانند با یکدیگر مخلوط شوند. با این حال، این کار تنها در مواقع اضطراری زمانی توصیه می شود که سطح روغن موتور ضد بخار پایین باشد و خطر آسیب به موتور وجود داشته باشد. اختلاط روغنهای مختلف باعث کاهش کیفیت محصول اصلی در صورت شک می شود.

به عنوان مثال، افزایش می تواند متفاوت باشد، که می تواند اثرات طولانی مدت غیرقابل پیش بینی ایجاد کند. اگر روغن معدنی با روغن مصنوعی مخلوط شود، عملکرد روغن مصنوعی کاهش میابد، زیرا روغن معدنی شاخص ویسکوزیته بسیار پایین تری دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.